O jakich sprawach trzeba pamiętać jeśli się będzie szukało odpowiedniego projektu na swój wyśniony dom.

W chwili obecnej osoby szukające projektu domu wcale nie mają tak prosto, jak mogłoby się to na pierwszy rzut oka wydawać. Aktualnie najróżniejszych planów dostępnych będzie kilkanaście tysięcy, więc wybierać naprawdę będzie w czym. Projekty różnią się od siebie powierzchnią budynku, jego gabarytami, kształtem i zastosowanymi materiałami.

projekt piętra

Autor: Mikhail Golub
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki takiej różnorodności da się do każdej działki wybrać dom, jaki przede wszystkim swobodnie się na niej zmieści, lecz również spełni wszystkie oczekiwania. Biura architektoniczne oferujące dobre projekty domów często dają także możliwość ich przeróbek oraz modyfikacji. Zobacz szczegóły na tej stronie: https://www.archipelag.pl. Wprawdzie trzeba się będzie przy tym liczyć z jakimiś wydatkami, ale i tak kupno gotowego planu i wykonanie modyfikacji będzie dużo tańsze, niż wykonanie wszystkiego od początku. A przeróbki te również wynikają z tego, że ktoś kupując jakiś plan nie zawsze będzie się zastanawiał nad wszystkimi rzeczami, i potem podczas końcowej wyceny okazuje się nagle, że w celu redukcji kosztów należy sporo pozmieniać.

Projekt architektoniczny

Autor: Cushing Memorial Library and Archives, Texas A&M
Źródło: http://www.flickr.com

Najważniejszą regułą powinno być wybieranie domu od środka a nie od zewnątrz. Będzie to wynikać z faktu, że układ wszystkich pomieszczeń w środku ma znacznie większe znaczenie od wyglądu, jeśli wnętrze będzie odpowiadać potrzebom, to jeśli chodzi o elewację jest dużo niedrogich metod na poprawę wyglądu. Układ wewnętrzny jest trudniejszy do zmienienia i tego typu zmiany będą dużo kosztowniejsze, więc powinno się ich unikać. Kupując projekty domów energooszczędnych powinno się także mieć na uwadze, żeby obrys budynku był nieskomplikowany i prosty, sprawdź przykłady: https://www.archipelag.pl/projekty-domow/domy-energooszczedne. Każde udziwnienie będzie może ładnie wyglądało, ale znacznie będzie to wpływać na robociznę i materiały, dlatego też należy się porządnie zastanowić, czy na pewno będzie ono konieczne i niezbędne. sporą oszczędnością podczas budowy domu będzie zdecydowanie się na dach dwuspadowy. Taki dach potrafi być naprawdę dużo tańszy od dachu wielospadowego, głównie ze względu na koszty robocizny i nie najtańszych elementów wykończeniowych, a służyć będzie tak samo długo.