Robimy remont – czy opłaca się zatrudniać ekipę budowlaną, czy raczej zabrać się do pracy samemu?

Jeśli teraz zabierasz się za remont swego mieszkania, niewątpliwie musisz zdać sobie sprawę z faktu, jak sporo pracy przed Tobą. Jeżeli w Twoim domu były robione na bieżąco niewielkie remonty i naprawy usterek, wówczas raczej nie masz się czego obawiać, bo prawdopodobnie okaże się, że generalny remont w ogóle nie jest potrzebny. Jeśli jednak zawsze odsuwałeś na później konieczność dokonania drobnych napraw w domu, wówczas naprawdę możesz zacząć się bać. Często w takich sytuacjach okazuje się, iż musisz przeprowadzić naprawdę gruntowny remont, a to nie tylko będzie Cię kosztować sporo pieniędzy, ale także czasu.

gniazdko elektryczne

Autor: Jenny Ondioline
Źródło: http://www.flickr.com
Najgorzej bez wątpliwości będzie jeśli okaże się, iż trzeba zrobić wymiany całej instalacji, przykładowo gazowej kontrola szczelności instalacji gazowej lub elektrycznej. Jeżeli mieszkasz w bloku, wtedy nie musisz się tym kompletnie przejmować – takimi wielkimi naprawami zwykle zajmuje się spółdzielnia mieszkaniowa i wtedy robi taką wymianę instalacji we wszystkich mieszkaniach. Jeżeli jednak mieszkasz w swoim domu, wtedy musisz takimi kwestiami zająć się samodzielnie.

Projektowanie instalacji elektrycznych (Ige+Xao – rekomendowana strona) czy gazowych bez wątpienia zaś nie jest tym, na czym dobrze zna się przeciętny Kowalski – najprawdopodobniej zatem będziesz musiał zatrudnić do takiej pracy specjalistę i zapłacić mu naprawdę sporo pieniędzy.

Pewnie zastanawiasz się, czy nie mógłbyś nieco zaoszczędzić kiedy zdecydujesz się na przeprowadzenie remontu osobiście. Jeżeli jednak mocno się nad tym namyślisz, wtedy bez wątpienia dojdziesz do wniosku, że w większości przypadków nie jest to szczególnie opłacalne. Oczywiście jeśli znasz się chociaż trochę na budownictwie i masz wszelkie niezbędne narzędzia, a także wiesz, jakich materiałów użyć, wtedy niewątpliwie możesz zdecydować się na zrobienie remontu osobiście. Jeśli jednak miałbyś się uczyć wszystkiego od początku, a także kupić wszystkie potrzebne surowce oraz wypożyczyć niezbędny sprzęt, wówczas może okazać się, że za remont (serwis) zapłacisz nawet więcej niż w sytuacji, gdy zaangażujesz do tego ekipie remontową . Pamiętaj na dodatek, że na przeprowadzenie takiego remontu będziesz musiał również poświęcić naprawdę dużo swojego czasu.