Ściany – najważniejszy element każdego mieszkania

Ściany stanowią niezbędny element, który wyznacza granice wznoszonego budynku. Ich zadaniem jest przenoszenie obciążenia, jakie wytwarzają dach i stropy. Z tego względu murowanie ścian jest istotnym zadaniem, od którego zależna jest przyszłość wznoszonej budowli.

Stawianie ścian można rozpocząć, kiedy będą zaizolowane już fundamenty. Bez względu na metodę, jaką odbywać się będzie murowanie ścian , pierwsza warstwa musi zostać zbudowana na klasycznej zaprawie grubości 2-3 cm. Murowanie ścian wiąże się przede wszystkim z odpowiednim ich ustawieniem. Ściany muszą być ustawione idealnie w pionie, a każdy z elementów je budujących w każdym rzędzie powinien być wypoziomowany.

Zamieszczone w tym serwisie artykuły są dla Ciebie zbyt zdawkowe? Jeśli tak, to wejdź na stronę opaski zaciskowe nierdzewne, na której przeczytasz zbliżone kwestie.

Przez to siły, które będą oddziaływały od góry będą rozprowadzane równomiernie, a powstający budynek nie zawali się jak przysłowiowy domek zrobiony z kart.

ściana

Autor: katsrcool (Kool Cats Photography)
Źródło: http://www.flickr.com

Aby proces murowania ścian przebiegał odpowiednio, a dom się nie się nie zawalił, powinno się uwzględnić, że pustaki lub bloczki gazobetonowe powinny być związane ze sobą . Co będzie to oznaczało w praktyce? Chodzi o to, by części te były lokowane w następnych warstwach z wyróżniającym je przesunięciem ich pionowej krawędzi o co najmniej 4/10 wysokości elementu. Na ogół przesunięcie to wynosi mniej więcej 5 do 6 centymetrów. Naprawdę dużą uwagę powinno się zachować w sytuacji stosowania narożników. spora grupa osób decyduje się na ściany dwuwarstwowe.

Wyróżniającą je cechą jest to, że mur pełni rolę elementu konstrukcyjnego, a zrobione ocieplenie z kolei jest elementarną i istotną ochroną budynku przed nadmierną utratą ciepła. Dobrze jest pamiętać, że tego rodzaju ściany stanowią połączenie dwóch zupełnie odmiennych materiałów, z których każdy cechuje się innymi funkcjami Jednak ich wspólne zastosowanie pomaga osiągnąć najważniejszy cel, jaki stawia się przed tego typu ścianami. Ściany dwuwarstwowe mają bowiem za zadanie stworzenie porządnego, energooszczędnego domu. Warto zatroszczyć się więc, by tego rodzaju ściany znalazły się w wznoszonym właśnie domu. Za sprawą tego będziemy mogli w znacznym stopniu zmniejszyć wydatki na ogrzewanie pomieszczeń. A to jest dla wielu osób naprawdę bardzo ważne. Nawet niewiele mniejszy rachunek może okazać się wielką ulgą dla portfela.