W jaki sposób umiejętnie rozplanować budowę ładnego oraz taniego w eksploatacji budynku?

Przeważnie jest to inwestycja, na którą najczęściej stać jedynie osoby, które zarabiają ogromne pieniądze. Jednak są sposoby na to, aby zbudować od podstaw piękny budynek, który jest funkcjonalny oraz tani.
Bardzo wielokrotnie podkreślane przez projektantów jest to, że dom dla standardowej rodziny 2+2 szacowany jest tak, że o jeden pokój mniej w projekcie danego budynku, jest to oszczędność nawet trzydzieści tys.

Domek ogrodowy dla dzieci Małgosia

Autor: Praktiker
Źródło: Praktiker
złotych. Jeśli niepotrzebne nam powiększanie budynku oraz budowanie dodatkowych pokoi, to lepiej nie brać pod uwagę ich w swych planach. Będą one wykorzystywane bardzo rzadko a przełożą się na dużo wyższe koszty budowy naszego domu. Wzór funkcjonalnego domu dla rodziny 4 osobowej musi opierać się na ogólnie uznawanym podziale. Jest to nade wszystko wyraźne wyodrębnienie dziennej strefy czyli salonu, kuchni, łazienki i małej toalety od strefy nocnej, która posiada toaletę dla domowników, 3 pokoje nocne i garderobę. Należy również oddzielić garaż, który może być zastąpiony przez wiatę. Trzeba także zwracać uwagę na to, by domowa komunikacja zatem przedpokoje oraz korytarze nie opanowały pozostałej części (sklep z częściami do wózków widłowych) domu. Przedpokoje oraz korytarze mają być tylko małym dodatkiem a nie pomieszczeniami o niezwykle dużych rozmiarach.
Umiejętny podział kompletnego domu jest to bardzo istotna kwestia w kontekście wydatków na wewnętrzne instalacje. Jeżeli rozkład pokojów oraz wszystkich innych pomieszczeń jest dobrze przemyślany, wówczas nie ma potrzeby nadmiernego rozbudowywania układu rur oraz okablowania. Oszczędność będzie także odczuwalna przy wyposażeniu łazienki. Właściwe usytuowanie łazienki oraz umiejscowienie jej w pobliżu kuchni będzie pozwalało na stworzenie jedynie jednego centrum wentylacyjnego. Bardzo ważna jest także liczba kondygnacji.

Projekty domów, które są niedrogie w konstrukcji opierają się na tym, że im mniej jest kondygnacji, tym budynek jest mniej kosztowny w konstrukcji. Gdy decydujemy się na poddasze lub piętro, będą konieczne między innymi stropy między kondygnacjami i schodami.