W jaki sposób urządzenia mechaniczne, a ściślej owijarki, zmieniły pracę robotników w fabrykach oraz rolników

Sprzęty produkowane przez ludzkość można podzielić na dwie grupy: te wykorzystywane w przemyśle ciężkim i te, których używa farmer w czasie pracy na roli. W wyniku tak przeprowadzonego podziału okaże się, że w pierwszym zbiorze znajdą się na przykład mieszalniki do produkcji produktów w branży kosmetycznej, a w tym drugim przeróżnej wielkości snopowiązałki, nie mówiąc już o ciężkim sprzęcie, to jest o ciągnikach.

folia do pakowania

Autor: DiamondBack Truck Covers
Źródło: http://www.flickr.com
W wyniku tak przeprowadzonego podziału okaże się także, że niektóre maszyny są wykorzystywane zarówno robotników fizycznych w fabrykach, jak i przez osoby zajmujące się uprawą roślin i hodowlą bydła. I już teraz możemy nadmienić, że owijarki idealnie wpasowują się w definicję obu rzeczonych grup.
Towary o sporych rozmiarach sprawiają problemy przy załadunku, a czasami jeszcze więcej przy pakowaniu. Obydwie te czynności wymagają precyzji ze strony pracowników magazynu i ich bacznej przezorności przy wykonywaniu powierzonych obowiązków. Takie przedmioty zazwyczaj bywają także ciężkie, co jeszcze dodatkowo utrudnia pracę. Na szczęście w fabrykach pojawiły się sprzęty, które znacznie ułatwiły wykonywanie rzeczonych czynności. Od czasu, gdy w halach ustawiono owijarki, robotnicy nie są zmuszeni manualnie pakować okien czy owijać palet nieprzemakalną folią –

Pakowanie maszynowe

Źródło: www.vincent.pl

Rolnictwo już od dobrych paru dekad korzysta z zdobyczy cywilizacyjnych XX wieku. Bez maszyn żaden rolnik nie wyjeżdża obecnie w pole. Programy telewizyjne, które opowiadają o życiu poza aglomeracją uzmysławiają nam znamienny fakt: damy już nie muszą pomagać partnerom. Mogą zając się wychowaniem dzieci, a nawet pójść do pracy etatowej. A wspomniane wcześniej owijarki pełnią w gospodarstwach rolnych istotną funkcję. Wykorzystuje się je w trakcie sianokosów, kiedy lekko podsuszoną trawę nasza maszyna ubija, aby potem powstały kształtne bele owinięte folią. W taki sposób powstaje sianokiszonka, która zimową porą jest pożywieniem dla krów.

Producenci owijarek muszą troszczyć się o bezpieczeństwo osób, którzy w niedalekiej przyszłości będą używać takich sprzętów. Montowane zabezpieczenia, certyfikacja – certyfikacja ce oraz bieżący nadzór nas produkcją upraszczają osiągnięcie zamierzonego celu. Ten fakt nie zwalnia jednakże przyszłych pracowników z konieczności przestrzegania reguł bezpieczeństwa i higieny pracy. Co rusz słyszy się w mediach o groźnych wypadkach. Należy tutaj wspomnieć o tym, że tylko uwaga robotnika pomoże ustrzec go przed trwałym kalectwem.