Wzmacnianie gruntu – kiedy i po co?

Czasami jest tak, że kiedy planujemy wybudować dom na naszej idealnej działce musimy wcześniej wykonać wzmocnienie gruntu. Wykonuje się to wówczas, kiedy podłoże może nie wytrzymać ciężaru budowli. Powinniśmy przed przystąpieniem do budowy zlecić pomiary gruntu, by sprawdzić, czy budowa nie będzie ryzykowna i czy po jakimś czasie nie nastąpi na przykład osunięcie jednej ze ścian. Tego przecież nikt nie chce, zatem nie pomijajmy takich pomiarów.

Metody

Zageszczenie gruntu wykonuje się różnymi sposobami. O wyborze metody decyduje się dopiero po zbadaniu dokładnie z jakim podłożem mamy do czynienia. Szczególnie warto zwracać na to uwagę, kiedy budujemy dom na skarpie. Najprostszą metodą jest zwyczajne ubijanie. Wykorzystuje się ją w szczególności na podłożu pod lekkie budowle, gdzie takiego typu stabilizacja gruntów w zupełności wystarczy.

spoiwa

Autor: Spoiwex
Źródło: http://www.spoiwex.pl/

Jeśli jednak planujemy zbudować cięższy budynek, lub na przykład zbudować drogę, wówczas wykorzystywane są inne metody. Może to być na przykład iniekcja. Są to swego rodzaju „zastrzyki” które robi się w grunt. W taki sposób wprowadza się mieszankę, która stabilizuje i umacnia grunt. Typy mieszanek także są różne, dopasowywane do konkretnych wymagań.

Ziemia pod drogę

Innych używa się pod budynki, innych gdy budujemy drogę. W tym ostatnim przypadku będą to tak zwane spoiwa drogowe firmy spoiwex. To jasne, że droga będzie obciążana w całkowicie inny sposób niż budynek. Również różne rodzaje dróg są różnie eksploatowane. Każdy z tych aspektów ma wpływ na dobór spoiwa.

Należy sprawdzać dokładnie podłoże, na którym chcemy wybudować jakikolwiek budynek. Nie można ignorować jego właściwości, bo gdy to zrobimy, możemy narazić się na duże ryzyko. Jeśli budynek będzie bardzo osiadał może spowodować to naruszenie konstrukcji, pękanie ścian, w najgorszym wypadku po prostu zawalenie się domu, lub jakiejś jego części. Pamiętajmy by domagać się tego rodzaju ekspertyz. Solidna firma obsługa techniczna eventów przeprowadza je bez żadnego problemu. Jeśli zachowamy wszelkie zasady bezpieczeństwa przez bardzo długie lata będziemy cieszyć się wspaniałym, nienaruszonym domem. Zobacz też spoiwo budowlane firmy spoiwex.