Jak zdobyć trafną poradę prawną i dokąd się po nią udać?

Zawiłe polskie prawo lub strach przed konsekwencjami jego nieznajomości sprawia, że duża liczba osób udaje się po porady prawne. W dużych miastach jest zwykle sporo kancelarii, są też miejsca, które udzielają porad prawnych za darmo. W sieci funkcjonuje również kilka stron czy forów internetowych, na których możemy sformułować nasze pytania czy po prostu zasięgnąć porady i otrzymać odpowiedź.

Na co się zdecydować kiedy jesteśmy w potrzebie?

wejdź i sprawdź

Autor: Kevin Napper
Źródło: http://www.flickr.com

Pójście do prawnika, który ma kancelarię, wydaje się być najlepszym pomysłem, jeśli to problem dużej wagi. Najlepiej wcześniej zorientować się wśród znajomych czy bliskich, czy znają prawnika godnego zaufania i kogoś sprawdzonego. Drugi krok to wklepanie w przeglądarce hasła „porady – tutaj – prawne Kraków”. Spośród spisu kancelarii możemy wybrać kilka miejsc Na przykład to: .

Trzecim krokiem może być rozmowa telefoniczna. Jeżeli kancelaria dobrze traktuje potencjalnego klienta i ktoś po drugiej stronie słuchawki poświęca nam trochę czasu na rozmowę telefoniczną a do tego stara się umówić na dogodny termin, a my jesteśmy zadowoleni z tej obsługi, zdecydujmy się na tę kancelarię – sprawdź kontakt: . Postarajmy się aby podczas rozmowy telefonicznej przedstawić konkretnie kilka istotnych szczegółów, ponieważ może okazać się, że jeszcze przez telefon ktoś poprosi nas o posiadanie przy sobie dokumentów rodzinnych, aktów własności itp.

Na takie spotkanie i poradę prawną przeznaczmy trochę więcej czasu, być może nasza sprawa będzie wymagała przygotowania stosownych dokumentów. Przed samym spotkaniem również postarajmy się zebrać potrzebne materiały, zrobić spis posiadanych dokumentów, ewentualnie wypisać kluczowe szczegóły. Spytajmy też wcześniej o koszty.

portale lub fora, na których można zasięgnąć porady (przejdź do oferty) prawnej, funkcjonują na dwa sposoby. Jeden z nich jest taki, że poszukujemy odpowiedzi na własne pytania w zbiorze zinterpretowanych przepisów ułożonych zgodnie z dziedzinami: prawo cywilne, handlowe, karne itp. Stanowi to pewne ograniczenie, bo korzystamy wówczas z gotowych artykułów charakteryzujących konkretny temat i jesteśmy tu zdani na własną interpretację problemu. Musimy też pewien zasób pojęć z zakresu prawa, które nas dotyczy. Drugi wariant to prawne forum, na którym możemy umieścić wątek i zapytać o rozwiązanie problemu, a potem czekać na informację zwrotną.

Porady prawne

Autor: Tori Rector
Źródło: http://www.flickr.com
Na forach udzielają się wszyscy – studenci, absolwenci. Ale czy możemy powierzyć swoje sprawy i zaufać osobom, z którymi nie mamy bezpośredniego kontaktu? I jaką mamy pewność, że porada, którą uzyskamy, jest trafiona, jeśli nikt nie bierze za nią odpowiedzialności? A poza tym – forum to raczej miejsce wymiany wiedzy, nikt nie nie sygnuje nam wirtualnie na przykład umowy kupna-sprzedaży ani aktu notarialnego.

Jednak życie układa się różnie. Jeśli okaże się, że pomoc internetowa nie jest dla nas satysfakcjonująca, a nie możemy sobie pozwolić na płatne porady prawne Kraków oferuje wiele miejsc, w których możemy uzyskać pomoc bezpłatnie. Takie punkty często działają przy wydziale prawa na uniwersytecie lub przy kancelarii parafialnej. Udając się do takiego miejsca mamy pewność, że uzyskamy pomoc i zostaniemy potraktowani poważnie i fachowo.